Komunikat z dnia 23 sierpnia 2024 r. dotyczący rozliczenia projektu zgodnie z art. 189 ust. 3 ustawy o finansach publicznych

Ikona Strony Głównej Przejdź do strony głównej portalu aktualnosci Przejdź do aktualnosci

23.08.2024

Cel komunikatu

Doprecyzowanie zapisów umowy o dofinansowanie projektów EFS+ w ramach Funduszy Europejskich dla Kujaw i Pomorza 2021-2027 (dalej: FEdKP),
w kontekście art. 189 ustawy o finansach publicznych, tj. naliczania odsetek
od zaliczek.

Komunikat jest materiałem pomocniczym. Szczegóły związane z wypłatą
i rozliczaniem zaliczek określa umowa o dofinansowanie projektu.

Przepis prawa i zapis umowy o dofinansowanie projektu

Art. 189 ust. 3 ustawy o finansach publicznych

„3. W przypadku niezłożenia wniosku o płatność na kwotę wydatków kwalifikowalnych lub niezwrócenia niewykorzystanej części zaliczki w terminie 14 dni od dnia upływu terminu, o którym mowa w przepisach wydanych na podstawie ust. 4 i 4a, od środków pozostałych do rozliczenia, przekazanych w ramach zaliczki, nalicza się odsetki w wysokości określonej jak dla zaległości podatkowych, liczone od dnia przekazania środków do dnia złożenia wniosku o płatność lub do dnia zwrócenia niewykorzystanej części zaliczki”.

Powyższy przepis prawa został ujęty w umowach o dofinansowanie projektów EFS+ FEdKP w następującej formie:

„W przypadku niezłożenia wniosku o płatność na kwotę wydatków kwalifikowalnych lub niezwrócenia niewykorzystanej części zaliczki w terminie 14 dni od dnia upływu terminu, o którym mowa w ust. 4, od środków pozostałych do rozliczenia, przekazanych w ramach zaliczki, nalicza się odsetki w wysokości określonej jak dla zaległości podatkowych, liczone od dnia przekazania środków do dnia złożenia wniosku o płatność lub do dnia zwrócenia niewykorzystanej części zaliczki. Do zwrotu odsetek, zastosowanie mają przepisy art. 189 ust. 3a-3c i ust. 3e ustawy o finansach publicznych. Powyższy przepis dotyczy wniosków o płatność, które zgodnie z harmonogramem płatności, o którym mowa w § (…) Umowy, miały być złożone w celu przekazania kolejnej transzy dofinansowania oraz wniosku o płatność końcową”.

Interpretacja Instytucji zarządzającej FEdKP

  1. Rozliczenie zaliczki polega na złożeniu wniosku o płatność na kwotę wydatków kwalifikowalnych w wysokości co najmniej 70% dotychczas otrzymanych zaliczek lub zwrocie części zaliczki pozostającej do rozliczenia wskazanego wyżej poziomu otrzymanych środków w terminie 14 dni od dnia upływu następujących terminów:
  2. dla drugiego i kolejnego wniosku o płatność za okresy rozliczeniowe – do 10 dni roboczych od zakończenia okresu rozliczeniowego lub
  3. dla końcowego wniosku o płatność – do 30 dni kalendarzowych od dnia zakończenia okresu realizacji projektu.
  4. Odsetki od środków pozostałych do rozliczenia nalicza się jak dla zaległości podatkowych od dnia przekazania środków do dnia złożenia wniosku o płatność, lub do dnia zwrócenia niewykorzystanej części zaliczki (o ile będzie miało to miejsce).
  5. Powyższe zasady dotyczą wniosków o płatność, które zgodnie z harmonogramem płatności składane są w celu przekazania kolejnej transzy dofinansowania oraz wniosku o płatność końcową.
  6. UWAGA! Zgodnie z powyższą interpretacją odsetki zostaną naliczone, gdy:
  7. beneficjent złoży wniosek o płatność na właściwą kwotę, ale przekroczy termin złożenia wniosku o ponad 14 dni kalendarzowych w stosunku do terminu na jego złożenie wynikającego z umowy o dofinansowanie projektu – naliczone zostaną odsetki od całości kwoty pozostającej do rozliczenia, tj. nie zostaną wzięte pod uwagę jako rozliczone, wydatki wykazane w danym wniosku, złożonym po terminie;
  8. beneficjent złoży wniosek o płatność w terminie, ale nie rozliczy wymaganego poziomu dotychczas otrzymanych transz zaliczek – zostaną naliczone odsetki od kwoty pozostającej do rozliczenia, zgodnie ze złożonym wnioskiem;
  9. beneficjent nie złoży wniosku w terminie i nie rozliczy wymaganego poziomu dotychczas otrzymanych transz zaliczek – zostaną naliczone odsetki od całości kwoty pozostającej do rozliczenia, tj. nie zostaną wzięte pod uwagę jako rozliczone, wydatki wykazane w danym wniosku, złożonym po terminie.
  10. W przypadku stwierdzenia potencjalnej możliwości nierozliczenia wymaganego poziomu zaliczek, beneficjent może z własnej inicjatywy aktualizować harmonogram płatności, przy czym aktualizacja ta jest skuteczna pod warunkiem akceptacji przez Instytucję zarządzającą FEdKP. Beneficjent powinien zmienić harmonogram przed upływem danego okresu rozliczeniowego w zakresie terminu przekazania kolejnej transzy zaliczki i rodzaju wniosku planowanego do złożenia. Brak aktualizacji harmonogramu płatności przez beneficjenta do końca danego okresu rozliczeniowego doprowadzi do naliczenia odsetek  na podstawie art. 189 ust. 3 ustawy o finansach publicznych (jeżeli obowiązujący harmonogram zakładał, że w danym wniosku o płatność beneficjent powinien potwierdzić wydatkowanie co najmniej na poziomie 70% otrzymanych dotychczas transz zaliczki i zawnioskować o kolejne środki, ale nie dotrzymał tego warunku).

Stosowanie interpretacji

Interpretacja IZ FEdKP ma zastosowanie do podpisanych umów o dofinansowanie projektów.  Jeśli takie umowy będą aneksowane, IZ FEdKP uwzględni w ramach aneksów zapisy zgodne z ww. interpretacją.


Bądź na bieżąco

Opublikowano w dniu 02.12.2024

Konflikt interesów w zamówieniach udzielanych z funduszy europejskich 2021-2027

Uwrażliwienie beneficjentów programu Fundusze Europejskie dla Kujaw i Pomorza 2021-2027 na sytuacje ...

Opublikowano w dniu 28.11.2024

Wizyta studyjna dot. rewitalizacji na terenie województwa lubuskiego – podsumowanie

Zespół ds. Rewitalizacji Województwa Kujawsko-Pomorskiego przeprowadził kolejną w tym roku wizytę st...

Opublikowano w dniu 28.11.2024

Newsletter o rewitalizacji #8/2024

najnowszy newsletter już przed Tobą, a w nim świeża dawka rewitalizacyjnych informacji. Miłej lektur...

Opublikowano w dniu 26.11.2024

15. Konkurs Fundusze Europejskie w Kadrze rozstrzygnięty

Pozytywne zmiany, jakie dokonywane są w całej Polsce dzięki funduszom unijnym nie zawsze są widoczne...