KUJAWSKO-POMORSKIE NA POLISH DAYS W BRUKSELI – 04 MAJA 2024

Ikona Strony Głównej Przejdź do strony głównej portalu aktualnosci Przejdź do aktualnosci

26.04.2024

04 maja od godziny można było odwiedzić stoisko Województwa Kujawsko-Pomorskiego w Brukseli podczas Polish Day in Brussels. Stoisko obejmujmowało promocję osiągnięć Kujawsko-Pomorskiego, szereg aktywności animacyjnych dla dzieci i dorosłych oraz ofertę edukacyjną. Pokazaliśy region poprzez nawiązanie do tematyki związanej z rozwojem nauki, sportu, kultury oraz specjalnie z okazji 20 lecia obecności Polski w Unii Europejskiej – animacje związane z tą wyjątkową rocznicą.

W programie imprezy:

  • Wystawa Zasada Kopernikańska

Zasada Kopernikańska to innowacyjna wystawa wykorzystująca edukacyjne gry zręcznościowe do promocji Polski za granicą jako kraju zdolnych, kreatywnych i wielkich osobowości, które miały ogromny wkład w tworzenie światowych idei. Celem wystawy Zasada Kopernikańska, oprócz promocji osiągnięć Mikołaja Kopernika i polskiej astronomii, jest przypomnienie nam, że nie stanowimy centrum kosmosu i podkreślenie naszej roli jako strażników planety, opiekunów innych gatunków i nas samych, ludzi.

Na interaktywną wystawę składało się 9 wysoce atrakcyjnych gier edukacyjnych zaprezentowanych na 3 wyjątkowych retrofuturystycznych automatach, które można łączyć w dowolne konfiguracje w zależności od rozmiarów przestrzeni wystawowych oraz potrzeb edukacyjnych grupy docelowej (od gier typowo edukacyjnych po problematykę społeczną sztuki współczesnej).

  • Pokaz wypieku tradycyjnych toruńskich pierników 

W czasie warsztatów dzieci i dorośli dowiedzieli się ciekawostek dotyczących historii piernikarstwa w Toruniu, poznali stosowany od wieków przepis na piernikowe ciasto i zobaczą, jakie przyprawy wchodzą jego skład. Naszych gości poprosiliśmy o przyprawienie pierników według własnej wyobraźni (pod okiem piernikowych specjalistów), tak „aby otrzymać smaki planet”, które ruszył w swoim dziele Mikołaj Kopernik. Wszystkich uczestników częstowaliśmy będziemy smakiem słonecznym, tak aby jak i nasza gwiazda zatrzymali się w naszej strefie na dłużej.

 

  • Performance Mgławica Planetarna

Mgławica planetarna to obłok gazu i pyłu powstałego z zewnętrznych warstw gwiazdy kończącej etap syntezy jądrowej we wnętrzu. W centrum takiego obiektu odkrywane są zwykle białe karły, w które zamieniają się gwiazdy po utracie otoczki. Brzmi podręcznikowo, prawda? Dzięki naszemu widowisku każdy zrozumie czym są mgławice planetarne – jaki mają kształt, kolor i strukturę. Dzięki różnorodnym kształtom i formom mgławice planetarne zyskały przydomek „kwiatów kosmicznej łąki”. Mgławice nieustannie rozszerzają się (z prędkością około 20 km/s) i po krótkim (jak na skale astronomiczne) czasie rozmywają w ośrodku międzygwiezdnym, przestają świecić i przestają być widoczne.

 

  • Kujawsko-Pomorskie Skate Local Hero w Brukseli

W ramach aktywności zaprosimy dzieci i młodzież do nauki jazdy na deskorolce.

DESKOROLKOWE ABC: Warsztaty deskorolkowe skierowane są dla dzieci i młodzieży. Zajęcia prowadzone w grupach 10 osobowych. Czas nauki jednej grupy to ok. 20-30 min. Uczestnicy uczą się prawidłowej postawy na deskorolce, odpychania, hamowania i bezpiecznego zejścia z deski. 90% uczestników takich zajęć potrafi samodzielnie zacząć jeździć na desce.

DESKOROLKOWE SHOW: Instruktorzy wykonują ewolucje na deskorolkach z wykorzystaniem publiczności. W zależności od energii zgromadzonych i koncepcji całego eventu dobierany jest indywidualny program. Szkółka „Let’s Skate Toruń” posiada licencję Polish Skate Federation, która zrzesza wszystkich zawodników i zawodniczki w Polsce od ponad 8 lat. Od 2022 roku Let’s Skate Toruń organizuje ogólnopolskie zawody deskorolkowe pod nazwą „Skate Local Hero” gdzie między innymi wyłaniamy lokalnych zwycięzców – najlepszych zawodników województwa Kujawsko – Pomorskiego.

 

  • Obserwacje Nieba z dr Sebastianem Soberskim

Astronomia jest jedną z najważniejszych dyscyplin naukowych rozwijanych w Województwie Kujawsko-Pomorskim, dlatego proponujemy organizację dla zwiedzających wspólnych obserwacji nieba. Taka forma spędzania czasu to bardzo ciekawe doświadczenie i niekiedy przyciąga całe rodziny. Luneta astronomiczna, teleskop, czy prosta lornetka sprawia, że spoglądanie w niebo może być naprawdę ciekawą przygodą, zwłaszcza jeśli uzupełnimy przyrządy o obrotową mapę i atlas nieba.

 

  • Innowacyjny projekt VR Stellar Entanglement – 3 stoiska wyposażone w urządzenie Oculus wraz z obsługą i licencją na materiały audiowizualne 

„Stellar Entangelment” (2019), czyli projekt cinematic VR powstały w ramach projektu badawczo-rozwojowego realizowanego dzięki środkom przekazanym przez Kujawsko-Pomorską Agencję Innowacji. Projekt oparty jest na motywach immersyjnego spektaklu Ewolucja Gwiazd i opowiada o tajemniczym instytucie naukowym, który stara się zapewnić nieśmiertelność cywilizacji uwięzionej na skazanej na zagładę planecie w odległym rejonie naszej Galaktyki. Efektem symbiotycznej współpracy artystów jest dziesięciominutowy film poruszający nie tylko naukowe kwestie ewolucji gwiazd i splątania kwantowego, ale również sygnalizujący filozoficzne pytanie o miejsce kosmosu w człowieku.

 

  • Wystawa komiksów Marty Zabłockiej o wpływie UE na nasze codzienne życie.

Młodzież i dzieci dorasta w „towarzystwie” środków z UE. W ramach dwóch komiksowych prostych komiksowych ilustracji pokazaliśmy młodzieży, że środki z UE mają wpływ na ich życie oraz w jaki sposób młodzi ludzie mogą korzystać z FE. Specjalnie na ten cel zaprezentowaliśmy wystawę z autorskimi ilustracjami w wykonaniu artystki Marty Zabłockiej. Prace Marty Zabłockiej stały się inspiracją do warsztatów z rysunku dla najmłodszych. W każdej z prac znalazło się miejsce na uzupełnienie kontekstu rysunku przez uczestników co pozwoli na kreatywną pracę zarówno na poziomie wyrażenia ekspresji artystycznej najmłodszych, jak i rozumienia jaki ma wpływ Unia Europejska na nasze codziennie życie.

 

  • Stoisko promujące Województwa Kujawsko-Pomorskiego 

Na stoisku informacyjnym każdy odwiedzający dowiedział się, w jaki sposób fundusze Europejskie zmieniły region Kujaw i Pomorza. Opowiemy również o Roku Kobiet Odważnych oraz osobach, które są szczególnie ważne dla naszego regionu.

Realizacja gier i animacji: Tomasz Wlaźlak


Bądź na bieżąco

Opublikowano w dniu 14.06.2024

Konkurs na najwyższą frekwencję w wyborach do Parlamentu Europejskiego rozstrzygnięty

Rozstrzygnęliśmy konkurs na najwyższą frekwencję w wyborach do Parlamentu Europejskiego w województw...

Opublikowano w dniu 06.06.2024

Przewodnik na temat stosowania Karty Praw Podstawowych w toku wdrażania projektów finansowanych z funduszy UE

Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich udostępniło w dniu 31.05.2024 r. do wykorzystania Przewodnik „Sto...

Opublikowano w dniu 04.06.2024

Konferencja otwierająca projekt „Regiony Rewitalizacji Edycja 3.0” – zaproszenie

Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego Piotr Całbecki oraz Zespół ds. Rewitalizacji WK-P zaprasz...

Opublikowano w dniu 03.06.2024

„Podoba mi się” – konkurs fotograficzny

Inwestycje w sektorze ochrony zdrowia, konserwacja zabytków, modernizacje budynków użyteczności publ...

Opublikowano w dniu 29.05.2024

Głosujemy w wyborach europejskich! Każdy głos się liczy!

– Parlament Europejski nie jest tak odległy od naszych spraw, jak się czasem wydaje. Przeciwnie, za...

Opublikowano w dniu 28.05.2024

„Regiony Rewitalizacji Edycja 3.0” – zaproszenie dla przedstawicieli ogólnopolskiej sieci Zespołów ds. rewitalizacji

W imieniu Zespołu ds. Rewitalizacji Województwa Kujawsko-Pomorskiego zapraszamy do wzięcia udziału w...

Opublikowano w dniu 27.05.2024

Zapoznaj się z projektem Koncepcji Rozwoju Kraju 2050

Koncepcja Rozwoju Kraju 2050 jest dokumentem, który ma umożliwić najlepsze wybory strategiczne w per...