Zapraszamy na aktualny newsletter o rewitalizacji, poświęcony tym razem IV Kongresowi Polityki Miejskiej i Regionalnej w Krakowie.

Scena Rewitalizacja na IV Kongresie Polityki Miejskiej i Regionalnej – do zobaczenia 7-8 października 2024 roku w Krakowie.

Już 7–8 października 2024 roku spotkamy się w Krakowie podczas IV Kongres Polityki Miejskiej i Regionalnej. Kongres to największe w Polsce wydarzenie poświęcone tworzeniu oraz wdrażaniu polityk miejskich i regionalnych. Przygotowano aż 11 różnych scen poświęconych polityce miejskiej i regionalnej – sprawdź pełen program Kongresu: https://kongres.miasta.pl/program/

Zapraszamy w szczególności na dwa dni rozmów o rewitalizacji w ramach Sceny Rewitalizacja. Patron sceny –  Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej – na Scenę Rewitalizacja zaprosiło różnych aktorów działań rewitalizacyjnych: przedstawicieli miast, organizacji pozarządowych, ministerstw, instytutów, firm doradczych, a także podcastera (Urbcast. Podcast o miastach).

Praktykując partnerskie podejście do rewitalizacji oddaliśmy panele gospodarzom z poszczególnych instytucji: Urząd Miasta Krakowa, Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego, Narodowy Instytut Dziedzictwa, Ministerstwo Rozwoju i Technologii, Centrum Doradztwa Rewitalizacyjnego  Instytutu Rozwoju Miast i Regionów. Są to partnerzy inicjatyw wsparcia rewitalizacji w Polsce koordynowanych przez Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej. Ponieważ reprezentują oni zróżnicowane środowiska, zarówno geograficznie, jak i tematyczne – przez dwa dni rozmów o rewitalizacji przyjrzymy się jej licznym aspektom i zwiedzimy różne rejony.

W programie Sceny Rewitalizacja kierujemy nasze spojrzenie na miejskie rewitalizacyjne transformacje w obszarach takich jak:

– Partycypacja społeczna …bo miasta tworzą ludzie – Jak działać razem? O współpracy i wspólnych działaniach porozmawiamy z perspektywy zarówno samorządów jak i organizacji pozarządowych.
Lokalna gospodarka …bo przedsiębiorcy to kapitał miasta – Sprawdzimy czy rozwiązania ustawowe i lokalne systemy wsparcia biznesu prowadzą w kierunku ożywienia gospodarczego.
– Dziedzictwo kulturowe …bo każde miasto ma swoja historię do opowiedzenia – Posłuchajmy jak żyć miedzy zabytkami uwzględniając wyzwania klimatyczne.
– Przestrzeń miejska …bo dobrze jest wyjść na miasto – Zastanowimy się czy miejscowy plan rewitalizacji pomaga zaplanować lepszą przestrzeń miejską,  a przed rozpoczęciem intensywnych dyskusji wybierzemy się na ożywczy i rewitalizujący spacer po obszarze rewitalizacji Krakowa.

Sprawdzimy także jak procesy rewitalizacyjne i odnowy miast funkcjonują w Mołdawii i Ukrainie, i w jaki sposób polskie doświadczenia wpłynęły na kształtowanie tych procesów.

Obiecujmy ciekawe rozmowy o rewitalizacji.  Do zobaczenia w Krakowie!

Wydarzenie towarzyszące: Spacer po obszarze rewitalizacji Krakowa – 6 października 2024 roku, godz. 15:00-17:00

Referat ds. Rewitalizacji Urzędu Miasta Krakowa wraz z interesariuszami procesu rewitalizacji zaprasza na spacer po dwóch podobszarach rewitalizacji: Kazimierz-Stradom oraz Grzegórzki-Wesoła.

Przebieg spaceru: Początek – podobszar rewitalizacji Kazimierz-Stradom.  Przy Pl. Wolnica w Muzeum Etnograficzne w Krakowie kilka słów o swojej działalności opowie przedstawicielka Fundacji Wszyscy Obecni. Następnie przejdziemy do Muzeum Inżynierii Miejskiej, dalej do Pl. Nowego – gdzie dowiemy się o projekcie rewitalizacyjnym targowisk znajdujących na obszarze rewitalizacji. Zahaczymy o ul. Szeroką,  potem udamy się wzdłuż Starowiślnej, J. Dietla , pod wiaduktem kolejowym do Estakady Kolejowej, gdzie wysłuchamy opowieści o przemianach na granicy dwóch podobszarów rewitalizacji. Po sąsiedzku zajrzymy na Plac Targowy Unitarg, w drodze do siedziby Małopolskiej Izby Samorządowej, gdzie przedstawiciel Izby opowie o swoich działaniach na Grzegórzkach. Na koniec skierujemy się na Wesołą, czyli teren poszpitalny zakupiony przez miasto. Tam przedstawicielki Krakowskiego Biura Festiwalowego oprowadzą nas po Aptece Designu i opowiedzą o projektach na Wesołej.

Zobacz trasę spaceru: https://kongres.miasta.pl/program/wydarzenia-towarzyszace/

O Kongresie:

• https://www.funduszeeuropejskie.gov.pl/strony/o-funduszach/rewitalizacja/aktualnosci/scena-rewitalizacja-na-iv-kongresie-polityki-miejskiej-i-regionalnej-do-zobaczenia-7-8-pazdziernika-2024-roku-w-krakowie/

https://kongres.miasta.pl/


Bądź na bieżąco

Opublikowano w dniu 19.11.2024

Wizyta studyjna dot. rewitalizacji na terenie Łodzi – podsumowanie

 14-15 listopada 2024 r. miała miejsce wizyta studyjna na terenie miasta Łodzi, w której udział wzię...

Opublikowano w dniu 19.11.2024

Zaproszenie na wizytę studyjną na terenie Województwa Lubuskiego (25-27 listopada 2024 r.)

Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w wizycie studyjnej, zaplanowanej w dniach 25-27 listopada ...

Opublikowano w dniu 18.11.2024

Zakończyliśmy badanie kryteriów i systemu wyboru projektów w ramach programu FEdKP 2021-2027

Celem ewaluacji było sprawdzenie i ocena kryteriów oraz systemu wyboru projektów pod kątem zapewnien...

Opublikowano w dniu 13.11.2024

Bezpieczne skrzyżowania na wojewódzkich drogach

Realizujemy kolejne zadania związane z poprawą bezpieczeństwa drogowego. W Bysławiu w powiecie tucho...

Opublikowano w dniu 12.11.2024

Dziedzictwo kulturowe w procesie adaptacji do zmian klimatu. Jak wykorzystać program FEnIKS dla zabytków” – szkolenie on-lilne

Narodowy Instytut Dziedzictwa oraz Ministerstwo Klimatu i Środowiska zapraszają do udziału w webinar...

Opublikowano w dniu 08.11.2024

Relacja z IV Kongresu Polityki Miejskiej i Regionalnej

Dokładnie miesiąc temu spotkaliśmy się podczas IV Kongresu Polityki Miejskiej i Regionalnej. W ciągu...