Newsletter na koniec wakacji już przed Tobą, a w nim świeża dawka rewitalizacyjnych informacji. Miłej lektury!

Dobre praktyki rewitalizacyjne z województwa podkarpackiego i mazowieckiego

Krajowym Centrum Wiedzy kontynuujemy cykl z opisem dobrych praktyk rewitalizacyjnych:

Projekt „Sprawny system rewitalizacji – podsumowanie 10-lecia funkcjonowania ustawy o rewitalizacji”

25 lipca 2025 r. Instytut Rozwoju Miast i Regionów oraz Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej podpisały umowę dotacji dla projektu „Sprawny system rewitalizacji – podsumowanie 10-lecia funkcjonowania ustawy o rewitalizacji”.

Planowane działania w ramach projektu:

  • Prace grupy eksperckiej złożonej z przedstawicieli samorządów szczebla lokalnego, regionalnego, administracji rządowej, środowiska eksperckiego i naukowego, które będą koncentrować się na podsumowaniu efektów 10-letniego funkcjonowania ustawy, a także na wypracowaniu wniosków i rekomendacji związanych z jej zmianą.
  • Konferencja i raport ekspercki – W dniach 18-19 listopada 2025 r. podczas konferencji podsumowana zostanie dyskusja grupy eksperckiej, zaprezentowane zostaną wnioski dotyczące osiągnięć ustawy i rekomendacji związanych z jej zmianą. W ramach konferencji oprócz sesji plenarnych odbędą się także warsztaty, po których zostanie sformułowany ostateczny kształt raportu końcowego zawierającego wnioski z 10-letniego funkcjonowania ustawy o rewitalizacji.

Projekt uzyskał wsparcie finansowane z programu Pomoc Techniczna dla Funduszy Europejskich 2021-2027. Więcej informacji o projekcie: https://www.funduszeeuropejskie.gov.pl/strony/o-funduszach/rewitalizacja/aktualnosci/opis-projektu-sprawny-system-rewitalizacji-podsumowanie-10-lecia-funkcjonowania-ustawy-o-rewitalizacji/

Lubuski konkurs fotograficzny pn. „Nowe oblicze lubuskich gmin: rewitalizacja w kadrze”

Zespół ds. rewitalizacji Województwa Lubuskiego zaprosił mieszkańców województwa lubuskiego do udziału w konkursie fotograficznym pn. „Nowe oblicze lubuskich gmin: rewitalizacja w kadrze”. Celem konkursu jest promocja zarówno efektów rewitalizacji przeprowadzonej w gminach Województwa Lubuskiego, jak i samej idei rewitalizacji, zwiększenie świadomości mieszkańców na temat znaczenia rewitalizacji dla poprawy jakości życia, zaangażowanie społeczności lokalnej w dokumentowanie pozytywnych zmian w obszarach rewitalizacji i bliższe ich poznanie. Fotografie można przesyłać do 15 września br.

Więcej informacji o konkursie: https://funduszeue.lubuskie.pl/oglaszamy-konkurs-fotograficzny/

Relacja z czerwcowego spotkania Międzyregionalnego Zespołów ds. rewitalizacji na Śląsku

W dniach od 10 do 12 czerwca 2025 roku odbyła się wizyta studyjna poświęcona procesom rewitalizacji na Śląsku. Uczestnikami wydarzenia byli Koordynatorzy i członkowie Zespołów ds. rewitalizacji oraz przedstawiciele Narodowego Instytutu Dziedzictwa.

Celem wizyty było pokazanie dobrych praktyk – projektów rewitalizacyjnych, realizowanych przez śląskie miasta i gminy oraz doświadczenia społeczności lokalnych zaangażowanych w działania rewitalizacyjne.

Uczestnicy wyjazdu odwiedzili kolejno: Dąbrowę Górniczą (m.in. Fabrykę Pełną Życia), Bytom (m.in. Kolonię Zgorzelec), Zabrze, gdzie mieli okazję zwiedzić zabytkową Kopalnię Guido, Rybnik (Kopalnię Ignacy), Cieszyn (m.in. Starówkę i „Cieszyński Tramwaj”),

Bielsko-Białą (m.in. Starówkę) i Katowice (m.in. Nikiszowiec i Kopalnię Wieczorek – Szyb Pułaski).

Relacja z wizyty: https://funduszeue.slaskie.pl/web/guest/aktualnosci-rewitalizacja


Bądź na bieżąco

Opublikowano w dniu 25.06.2026

Aktualne konkursy LGD: rozwój działalności gospodarczej, edukacja dorosłych, włączenie społeczne

Wnaszym regionie działa 27 Lokalnych Grup Działania – partnerstw, tworzonych przez mieszkańców, orga...

Opublikowano w dniu 23.06.2026

60 milionów na rozwój małej retencji

Blisko 60 milionów złotych trafi do mieszkańców, lokalnych samorządów i organizacji na przedsięwzięc...

Opublikowano w dniu 19.06.2026

Samochody, quady i łodzie dla ratowników wodnych

Marszałek Piotr Całbecki spotkał się w środę (17 czerwca) z ratownikami wodnymi, by zainaugurować se...

Opublikowano w dniu 16.06.2026

Zainwestuj w siebie. Miliony złotych na szkolenia

Owyzwaniach i kierunkach wsparcia współczesnego rynku pracy rozmawiali podczas czwartkowej (11 czerw...

Opublikowano w dniu 11.06.2026

Promujemy pakty uczciwości

Zachęcamy do zapoznania się z informacjami na temat paktów uczciwości. Jest to narzędzie oparte na s...

Opublikowano w dniu 10.06.2026

Nowe umowy FEdKP: infrastruktura społeczna, inwestycje proekologiczne, edukacja

Marszałek Piotr Całbecki i członek zarządu województwa Marek Wojtkowski spotkali się dziś z beneficj...

Opublikowano w dniu 10.06.2026

Komunikat – wyczerpanie alokacji w działaniu 2.13 FEKP

Działając na podstawie art. 77 ust. 4 ustawy z dnia 28 kwietnia 2022 r. o zasadach realizacji zadań ...