Fotografia przedstawia Dom Grossówny fot. Szymon Zdziebło

04.04.2024

Dom, w którym mieszkała aktorka i uczestniczka powstania warszawskiego Helena Grossówna został rozebrany i odbudowany od podstaw. W środę (3 kwietnia) nastąpiło jego otwarcie. Uczestniczyli w nim marszałek Piotr Całbecki i wiceprzewodnicząca sejmiku województwa Katarzyna Lubańska.

 

 

To miejsce będzie służyć kulturze, sztuce i zachęcać młodych ludzi do twórczości – powiedział marszałek Piotr Całbecki, który zwrócił się również do obecnej na uroczystości młodzieży. – Będziecie mogli tutaj przychodzić, rozwijać swoje pasje i zainteresowania. Niech to miejsce wypełni się kulturą i twórczością.

 

Po otwarciu Dom Grossówny stanie się miejscem popularyzacji wiedzy, w którym zaprezentowane zostaną osiągnięcia nie tylko Heleny Grossówny, ale również innych artystów teatralnych i filmowych naszego województwa. W obiekcie będą organizowane również także, konferencje i spotkania.

 

Wybudowany pod koniec XIX wieku Dom Grossówny, stał przy ul. Polskiego Czerwonego Krzyża. W związku z planami inwestycyjnymi nieruchomość miała zostać wyburzony. Budynek uratowano przed zniszczeniem dzięki porozumieniu z właścicielem, który przekazał go samorządowi województwa. Marszałek Piotr Całbecki podjął decyzję o przeniesieniu i odbudowaniu obiektu w nowej lokalizacji. Po inwentaryzacji Dom Grossówny został powtórnie złożony z wykorzystaniem oryginalnych elementów i uzupełniony elementami odtworzonymi przy ul. Wola Zamkowa.

 

Odbudową oddajemy szacunek naszej historii i przodkom. W tych domach o prostej architekturze mieszkali robotnicy z rodzinami, którzy również tworzyli historię Torunia – podkreślił marszałek Piotr Całbecki.

 

Helena Grossówna urodziła się w Toruniu w 1904 roku. Młodość spędziła w domu przy ówczesnej ul. Wodnej (dziś ul. PCK). Ukończyła toruńską szkołę baletową. Występowała w teatrach w Toruniu, Bydgoszczy, Poznaniu i Warszawie. Na ekranie kinowym zadebiutowała w 1935 roku. W czasie II wojny światowej wstąpiła w szeregi Armii Krajowej. Brała udział w powstaniu warszawskim, a po nim została osadzona w obozach jenieckich na terenie Niemiec. Po wojnie wróciła do Polski. Występowała w teatrach i produkcjach filmowych. Zmarła w 1994 roku.

 

Kujawsko-Pomorskie Centrum Dziedzictwa zostało inwestorem projektu, a inwestorem zastępczym spółka Kujawsko-Pomorskie Inwestycje Regionalne. Dom Grossówny odbudowała firma Modern House Józefa Stasiaka z Raby Wyżnej (Małopolskie). Całkowita wartość projektu wyniosła 6,8 mln zł. Dofinansowano go z naszego Regionalnego Programu Operacyjnego 2014-2020 kwotą 3,6 mln zł.

 

 


Bądź na bieżąco

Fotografia symboliczna przedstawiająca urządzenie do liczenia pieniędzy
Opublikowano w dniu 16.05.2024

Aktualizacja Harmonogramu naborów wniosków

...

Opublikowano w dniu 13.05.2024

Dni Otwarte Funduszy Europejskich już za nami (relacja)

W dniach 10-11 maja odbyły się Dni Otwarte Funduszy Europejskich. ...

Opublikowano w dniu 09.05.2024

Dni Otwarte Funduszy Europejskich – zobacz, jakie atrakcje przygotowano z okazji 11. edycji

Warsztaty, koncerty, seanse kinowe, festyny rodzinne. Zobacz, co jeszcze czeka nas z okazji Dni Otwa...

Opublikowano w dniu 26.04.2024

KUJAWSKO-POMORSKIE NA POLISH DAYS W BRUKSELI – 04 MAJA 2024

04 maja od godziny można było odwiedzić stoisko Województwa Kujawsko-Pomorskiego w Brukseli podczas ...

Fotografia przedstawia balonu na tle nieba Fot. Andrzej Goiński
Opublikowano w dniu 25.04.2024

Termin zgłoszeń na Dni Otwarte Funduszy Europejskich przedłużony!

Uwaga! W odpowiedzi na liczne prośby przedłużyliśy termin zgłoszeń do Dni Otwartych Funduszy Europej...

Prowadząca szkolenie z wypełniania zasad równościowych, prezentuje obrazek symbolizujący zapewnienie równości szans
Opublikowano w dniu 25.04.2024

Szkolenie „Planowanie i realizacja ewaluacji zgodnej z zasadami równościowymi w perspektywie 2021-2027”

Szkolenie dla Grupy Sterującej Ewaluacją FEdKP 2021-2027 ...

Opublikowano w dniu 24.04.2024

Aktualizacja SZOP

Informujemy o aktualizacji i przyjęciu przez Zarząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego Szczegółowego ...