Zaproszenie na szkolenie pn. „Zasady kształtowania przestrzeni publicznej na terenach objętych ochroną konserwatorską”

Ikona Strony Głównej Przejdź do strony głównej portalu aktualnosci Przejdź do aktualnosci

26.05.2025

W związku z realizacją projektu pn. „Regiony Rewitalizacji Edycja 3.0”, współfinansowanego ze środków UE w ramach programu Pomoc Techniczna dla Funduszy Europejskich 2021-2027, Województwo Pomorskie oraz Województwo Kujawsko-Pomorskie zapraszają na cykl szkoleń z zakresu ochrony dziedzictwa kulturowego na obszarach objętych działaniami rewitalizacyjnymi. Pierwsze dwudniowe szkolenie poświęcone będzie „Zasadom kształtowania przestrzeni publicznej na terenach objętych ochroną konserwatorską”.

Szkolenie odbędzie się w dniach 24 -25 czerwca 2025 r.

Miejsce realizacji szkolenia: Hotel Piast, ul. Jedności Narodowej 3, 76-200 Słupsk

Szkolenie ukierunkowane jest na zagadnienia związane z elementami dobrze zaprojektowanej przestrzeni publicznej, w tym m.in.: kształtowaniem i rewaloryzacją wnętrz urbanistycznych, dostępnością komunikacyjną, poruszone zostaną tematy związane z adaptacją miast historycznych do zmian klimatu, w tym: odpowiednie gospodarowanie wodą, funkcje zieleni i usługi ekosystemowe, mikroretencja i fitoremediacja (m.in. zielone dachy, ogrody fasadowe, ogrody deszczowe), zagadnienia oświetleniowe: intensywność i barwa światła, sposoby iluminacji budynków,

Pierwszego dnia szkolenia odbędzie się spacer badawczy w terenie, który pozwoli uczestnikom lepiej zrozumieć omawiane zagadnienia poprzez analizę rzeczywistego otoczenia – zarówno na przykładach dobrych, jak i błędnych rozwiązań. Uczestnicy odwiedzą m.in. „Podwórko Kulturalne” oraz skwer miejski przy ul. Krasińskiego, Niedziałkowskiego i Solskiego. Przewidziane są również warsztaty praktyczne.

Kolejne szkolenia będą dotyczyły: zieleni jako części dziedzictwa kulturowego w rewitalizacji, renowacji i termomodernizacja zabytkowych obiektów oraz dostępności architektonicznej obiektów zabytkowych dla osób ze szczególnymi potrzebami i o ich terminach realizacji będziemy informować w późniejszym terminie.

Udział w szkoleniu jest bezpłatny. Prosimy o zapoznanie się z załączonym szczegółowym programem szkolenia i dokonywanie zgłoszeń za pomocą formularza zgłoszeniowego

Link do formularza zgłoszeniowego.

Zgłoszenia na szkolenie można dokonać do dnia 5 czerwca 2025 roku.

Szkolenie skierowane jest m.in. do.: urzędników miejskich odpowiedzialnych za rewitalizację oraz tworzenie i wdrażanie programów rewitalizacyjnych, a także planistów, architektów i konserwatorów zabytków faktycznie zaangażowanych w zarządzanie dziedzictwem kulturowym w miastach.

Informacje o prowadzącym

Uśmiechnięty mężczyzna w garniturze

Trener ZEM – dr Tomasz Jeleński

Urbanista, dyrektor Międzynarodowego Centrum Kształcenia Politechniki Krakowskiej, inicjator i kierownik Podyplomowego Studium Zarządzania Zrównoważonym Rozwojem Miast, nauczyciel akademicki. Lider Międzynarodowej Sieci Tradycyjnego Budownictwa, Architektury i Urbanistyki (INTBAU) – przewodniczący INTBAU Polska, członek zarządu INTBAU UK i przewodniczący INTBAU Council of Chapters – zgromadzenia ponad czterdziestu krajowych organizacji należących do INTBAU. Członek Komisji Ekspertów Rzecznika Praw Obywatelskich „Klimat i Przestrzeń” i Kolegium Recenzentów Europejskiej Fundacji Nauki. Ekspert Komisji Europejskiej, Fundacji Sendzimira i Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej. Specjalista projektowania urbanistycznego w przestrzeni miast historycznych; autor projektów dla Krakowa, Katowic, Skawiny, Czechowic-Dziedzic, a także za granicą, m.in. w Evje (Norwegia), Hawanie (Kuba), Västerås (Szwecja), Złoczowie (Ukraina). Doświadczenia trenerskie zdobywał prowadząc zajęcia dla studentów i warsztaty szkoleniowe dla urzędników i społeczności lokalnych w Polsce, Austrii, na Cyprze, Kubie, Ukrainie, w Kosowie, Niemczech, Norwegii, Stanach Zjednoczonych, Szwecji, Tunezji i Włoszech. Autor ok. stu naukowych publikacji na temat trwałej, zrównoważonej architektury i urbanistyki, ochrony i rewaloryzacji dziedzictwa naturalnego i kulturowego oraz odporności i adaptacji miast do zmian klimatu.


Bądź na bieżąco

Obrazek przedstawia człowieka okrążonego przez trybiki maszyn symbolizujące sustem.
Opublikowano w dniu 27.05.2025

Rozpoczynamy ocenę systemu realizacji FEdKP 2021-2027

Ewaluację na zlecenie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego w Toruniu będzie real...

Opublikowano w dniu 26.05.2025

Piknik Funduszy Europejskich w Gniewkowie (relacja)

Dziękujemy, Gniewkowo! Piknik Europejski na rynku przeszedł nasze najśmielsze oczekiwania – było kol...

Opublikowano w dniu 19.05.2025

Wspólnie o rewitalizacji – podsumowanie obchodów 10-lecia ustawy o rewitalizacji w Toruniu

W dniach 16–17 maja 2025 roku w Toruniu odbyło się międzyregionalne spotkanie poświęcone 10-leciu us...

Opublikowano w dniu 13.05.2025

Dni Funduszy Europejskich 2025 już za nami (relacja)

W dniach 9-11 maja odbyły się Dni Funduszy Europejskich. ...

Opublikowano w dniu 08.05.2025

Spotkania dla firm

Serdecznie zapraszamy przedsiębiorców oraz osoby zainteresowane rozwojem biznesu na bezpłatne spotka...

Opublikowano w dniu 07.05.2025

Rozpoczynamy badanie zainteresowania naborami w ramach programu Fundusze Europejskie dla Kujaw i Pomorza 2021-2027

Ewaluację przeprowadzi na zlecenie Instytucji Zarządzającej FEdKP 2021-2027 firma Evalu Sp. z o.o., ...

Opublikowano w dniu 05.05.2025

Zapraszamy na Dni Funduszy Europejskich 2025

Warsztaty, koncerty,festyny rodzinne. Zobacz, co jeszcze czeka nas z okazji Dni Funduszy Europejski...