Marszałek Piotr Całbecki uczestniczył w czwartek (7 marca) w otwarciu nowego budynku Całodobowego Młodzieżowego Oddziału Leczenia Uzależnień w Czerniewicach.

 

 

 

– Pacjenci i personel zyskali bezpieczną i komfortową przestrzeń warsztatową i terapeutyczną – mówił podczas swojego wystąpienia marszałek Piotr Całbecki. – Należy jednak podkreślić, że ośrodek to nie tylko funkcjonalny budynek i nowoczesne wyposażenie, ale przede wszystkim zaangażowani, oddani swojej pracy i młodzieży terapeuci. Tacy właśnie tu pracują – bez nich mury nic by nie znaczyły.

 

W ramach inwestycji współfinansowanej ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego 2014-2020 (RPO) powstał nowoczesny, w pełni wyposażony obiekt, który obecnie dysponuje 40 łóżkami (dotychczas było ich 26). Zagospodarowano także teren wokół budynku – pojawiły się zielone alejki, siłownia zewnętrzna i boisko. Wartość projektu to blisko 10 mln złotych, z czego prawie 6 mln złotych to wsparcie unijne. Na tym nie koniec, w planach mamy kolejne inwestycje.

 

W uroczystym otwarciu uczestniczyli także wiceprzewodnicząca sejmiku województwa Katarzyna Lubańska oraz radni województwa Jacek Gajewski i Leszek Pluciński.

 

Działający w ramach marszałkowskiego Wojewódzkiego Ośrodka Terapii Uzależnień i Współuzależnienia odział przy ulicy Włocławskiej istnieje od 2002 roku i jest jedyną w regionie placówką dedykowanym młodym ludziom (w wieku od 14 do 21 lat) uzależnionym od środków psychoaktywnych. Leczy się tu rocznie około 100 osób, a terapia trwa 7 miesięcy. Od września ubiegłego roku funkcjonuje tu także szkoła (podstawowa i liceum).

 

Wojewódzki Ośrodek Terapii Uzależnień i Współuzależnienia skupia kilka placówek, które świadczą usługi zdrowotne dla dorosłych oraz dzieci i młodzieży zarówno w formie ambulatoryjnej (poradnia) jak i całodobowej (dedykowane ośrodki). Poza Całodobowym Młodzieżowym Oddziałem Leczenia Uzależnień są to: Wojewódzka Poradnia Terapii Uzależnień i Współuzależnienia, Oddział Dzienny Odwykowy, Oddział Krótkoterminowej Terapii Uzależnień, Oddział Odwykowy Całodobowy i Ośrodek Terapii Odwykowej Uzależnień. Zobacz Toruński Ośrodek Terapii Uzależnień ma 35 lat

 

Dodatkowo oprócz podstawowych działań skierowanych do osób z uzależnieniem od alkoholu i substancji psychoaktywnych prowadzone są zajęcia terapeutyczne z osobami z uzależnieniami behawioralnymi. Zobacz Terapia dla najmłodszych uzależnionych cyfrowo

 

 

 

7 marca 2024 r.


Bądź na bieżąco

Fotografia przedstawia Kościół św. Michała Archanioła w Linowie (powiat grudziądzki), fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP
Opublikowano w dniu 18.04.2024

Odrestaurowane zabytki to nasz wspólny sukces

Ponad 16 milionów złotych wynosi tegoroczne wsparcie przekazane przez samorząd województwa na remont...

Opublikowano w dniu 18.04.2024

Regiony Rewitalizacji 3.0 – poznaj projekt

Wsparcie gmin w realizacji działań rewitalizacyjnych oraz dotyczących odnowy przestrzeni publicznych...

Opublikowano w dniu 17.04.2024

Konkurs filmowy „Nakręć zmiany”

Zapraszamy do udziału w konkursie na spot lub film promujący projekty powstałe w województwie kujaws...

Fotografia przedstawia balonu na tle nieba Fot. Andrzej Goiński
Opublikowano w dniu 12.04.2024

Dni Otwarte Funduszy Europejskich 2024

...

Opublikowano w dniu 11.04.2024

Youth4Region – program dla studentów dziennikarstwa i młodych dziennikarzy

Komisja Europejska rozpoczęła nabór wniosków do 8. edycji programu #Youth4Regions, skierowanego do k...

Fotografia przedstawia torowisko tramwajowe z lotu ptaka.
Opublikowano w dniu 09.04.2024

Bydgoszcz, regionalny biegun wzrostu

Prezentujemy podsumowanie naszego Regionalnego Programu Operacyjnego 2014-2020 (23) uzupełnione o in...

Opublikowano w dniu 08.04.2024

Wykaz programów rewitalizacji województwa kujawsko-pomorskiego w perspektywie finansowej 2021-2027

Publikujemy aktualny Wykaz programów rewitalizacji Województwa Kujawsko-Pomorskiego w perspektywie f...