Fotografia symboliczna przedstawiająca urządzenie do liczenia pieniędzy

Ponad ćwierć miliarda złotych na wsparcie przedsiębiorców

Ikona Strony Głównej Przejdź do strony głównej portalu aktualnosci Przejdź do aktualnosci

05.04.2024

Rusza projekt dla przedsiębiorców z branż: hotelarstwo, gastronomia (HoReCa), turystyka i kultura, czyli sektorów najbardziej dotkniętych pandemią COVID-19 w Polsce. Polska Fundacja Przedsiębiorczości (PFP) uruchamia nabór wniosków dla przedsiębiorstw z województw: kujawsko-pomorskiego, pomorskiego i zachodniopomorskiego.

Rusza projekt dla przedsiębiorców z branż: hotelarstwo, gastronomia (HoReCa), turystyka i kultura, czyli sektorów najbardziej dotkniętych pandemią COVID-19 w Polsce. Polska Fundacja Przedsiębiorczości (PFP) uruchamia nabór wniosków dla przedsiębiorstw z województw: kujawsko-pomorskiego, pomorskiego i zachodniopomorskiego.

PFP została wybrana przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości na operatora konkursu grantowego na odbudowę i rozwój przedsiębiorstw, które ucierpiały w trakcie pandemii. Oszałamiająca kwota projektu – aż 276 760 281,13 zł pochodzi ze środków Unii Europejskiej w ramach długo wyczekiwanego Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększenia Odporności (KPO).
Największy w Polsce projekt grantowy pn. „HoReCa Pomorze” to środki m.in. na unowocześnienie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności MŚP z województw zachodniopomorskiego, pomorskiego i kujawsko-pomorskiego.

– W ramach projektu „HoReCa Pomorze” na trzy województwa przeznaczonych jest ponad ćwierć miliarda złotych. Szacujemy, że wsparcie otrzyma około 843 mikro-, małych i średnich (MŚP) przedsiębiorców z tego obszaru. To istotna pomoc dla sektora, który najbardziej ucierpiał w trakcie pandemii, a która umożliwi taki rozwój naszych przedsiębiorstw, aby stały się odporne na przyszłe kryzysy. Projekty muszą prowadzić do wprowadzenia na rynek nowego produktu lub usługi – mówił w trakcie podpisywania umowy z PARP Marcin Pawłowski – Prezes Zarządu Polskiej Fundacji Przedsiębiorczości.

Na jakie inwestycje przedsiębiorcy mogą otrzymać dofinansowanie?

Przedsięwzięcia MŚP objąć mogą:

1. inwestycje w bazę produkcyjną lub usługową, w szczególności koszty:
• robót budowalnych, zakupu maszyn i urządzeń oraz wyposażenia, zakupu wartości niematerialnych i prawnych niezbędnych do wprowadzenia unowocześnionych lub nowych produktów lub usług a także sposobów ich produkcji lub dostawy;
• działań związanych z zieloną transformacją, np. ograniczenia kosztochłonności, zmniejszania zużycia energii, produkcji odpadów; ponadto sfinansować można zastosowanie technologii przyjaznych dla środowiska, w tym energii odnawialnej;
• działań związanych z wykorzystaniem technologii cyfrowych w związku ze zmianą procesów lub sposobu funkcjonowania przedsiębiorstwa;
2. podnoszenie kwalifikacji;
3. usługi doradcze.

Środki na projekt pochodzą z unijnego funduszu odbudowy gospodarczej – NextGenerationEU.

– NextGenerationEU to największy w historii pakiet środków na ożywienie gospodarki. Instrument finansowy o wartości ponad 800 mld euro ma pomóc krajom członkowskim naprawić szkody gospodarcze i społeczne spowodowane pandemią. Europa po kryzysie stanie się dzięki temu wsparciu bardziej przyjazna dla środowiska, bardziej cyfrowa, odporniejsza i lepiej przygotowana na obecne i przyszłe wyzwania – mówi Katarzyna Kaak-Łasecka, Zastępca Kierownika Zespołu Projektowego HoReCa Pomorze.

Gdzie szukać informacji?

Szczegóły konkursu HoReCa Pomorze, w tym wzory wniosków i umów, przewodnik kwalifikowalności wydatków a także lista kodów PKD firm, które kwalifikują się do dofinansowania znajduje się na stronie Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, a także na stronie PFP HoReCa POMORZE.

– Już wkrótce odbędą się spotkania informacyjne poświęcone naborowi wniosków. Wszyscy zainteresowani mogą wziąć w nich udział online za pośrednictwem bezpłatnej Platformy Szkoleniowej PFP. Nagrania ze szkoleń będą również dostępne na stronie PFP HoReCa POMORZE – mówi Maria Czerniecka, Kierownik Zespołu Projektowego HoReCa Pomorze.
– Zaprezentujemy zasady naboru, kryteria ocen a także pokażemy, jak należy wypełnić wniosek o dofinansowanie. Przedsiębiorcy będą mogli uzyskać odpowiedź na interesujące ich w związku z ogłoszonym naborem kwestie.


Bądź na bieżąco

Fotografia symboliczna przedstawiająca urządzenie do liczenia pieniędzy
Opublikowano w dniu 16.05.2024

Aktualizacja Harmonogramu naborów wniosków

...

Opublikowano w dniu 13.05.2024

Dni Otwarte Funduszy Europejskich już za nami (relacja)

W dniach 10-11 maja odbyły się Dni Otwarte Funduszy Europejskich. ...

Opublikowano w dniu 09.05.2024

Dni Otwarte Funduszy Europejskich – zobacz, jakie atrakcje przygotowano z okazji 11. edycji

Warsztaty, koncerty, seanse kinowe, festyny rodzinne. Zobacz, co jeszcze czeka nas z okazji Dni Otwa...

Opublikowano w dniu 26.04.2024

KUJAWSKO-POMORSKIE NA POLISH DAYS W BRUKSELI – 04 MAJA 2024

04 maja od godziny można było odwiedzić stoisko Województwa Kujawsko-Pomorskiego w Brukseli podczas ...

Fotografia przedstawia balonu na tle nieba Fot. Andrzej Goiński
Opublikowano w dniu 25.04.2024

Termin zgłoszeń na Dni Otwarte Funduszy Europejskich przedłużony!

Uwaga! W odpowiedzi na liczne prośby przedłużyliśy termin zgłoszeń do Dni Otwartych Funduszy Europej...

Prowadząca szkolenie z wypełniania zasad równościowych, prezentuje obrazek symbolizujący zapewnienie równości szans
Opublikowano w dniu 25.04.2024

Szkolenie „Planowanie i realizacja ewaluacji zgodnej z zasadami równościowymi w perspektywie 2021-2027”

Szkolenie dla Grupy Sterującej Ewaluacją FEdKP 2021-2027 ...

Opublikowano w dniu 24.04.2024

Aktualizacja SZOP

Informujemy o aktualizacji i przyjęciu przez Zarząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego Szczegółowego ...